Webovky pro firmy

Základní SEO nastavení webových stránek na WordPressu

V dnešním článku se dozvíte, jak nastavit Váš web tak, aby se zobrazoval ve vyhledávačích a jak si napsat vlastní kvalitní SEO titulky a popisky webu za pomocí pluginu YOAST SEO. Získáte přehled o tom, proč jsou popisky webu důležité pro pozici Vašeho webu ve výsledcích vyhledávání a jakým chybám se vyvarovat.

Dozvíte se:

> Jak zapnout indexaci robotů v nastavení WP
> Jak ověřit v google vyhledávání zda je web zaindexovaný
> Představení YOAST SEO pluginu a jak napsat popisky

Doba čtení: 7 minut

Jak zapnout indexaci robotů v nastavení administrace WordPress

Prvním velice důležitým základním krokem je zajistit, aby nebyl blokován přístup vyhledávačů na webové stránky. V základní instalaci WordPressu je přístup robotů zakázán z důvodu stavby webu – není žádoucí, aby vyhledávač zaregistroval rozpracovaný web. Jakmile jsou webové stránky hotové, stačí odškrtnout zákaz indexování webu do vyhledávačů.


Toto nastavení najdete v administraci WordPressu v položce Nastavení – Zobrazování

Ověření v Google vyhledávači, zda je web zaindexovaný

Pro správné vyhledávání webu je důležité vědět, že jej vyhledávač zaindexoval do výsledků vyhledávání. Toto si zjistíte zadáním zkratky “site: vasedomena” do vyhledávacího okna.

 

Google Vám ukáže stránky, které  zahrnul do svého vyhledávání. Pokud svůj web neuvidíte, je možné, že jej Google ještě nezaregistroval. Google web zaregistruje časem automaticky, ale tento proces lze přesněji ovlivňovat skrz admin console. Jak tento proces funguje si můžete detailněji přečíst v našem článku o přidání Admin Console pro správu webu.

 

Možné důvody, proč není web zaindexovaný

Pokud po nějakém čase web ve výsledcích vyhledávání stále nevidíte, existuje několik možných příčin:

Nemáte povolen přístup robotů (viz. obrázek s nastavením zobrazování). Toto je nejčastější příčina problému a je velice snadné ji napravit povolením přístupu robotům na Váš web.

Váš web nebyl zaindexován z důvodu bezpečnostních problémů na webu. Toto se může projevit při vstupu na stránky, kdy jste upozorněni, že byl napaden malwarem. Existuje jednoduchý způsob, jak zjistit, kde by mohl být na webu problém – v Admin Console pro správu webu vidíte přehled, který Vám ukazuje, zda na webu nejsou nějaké problémy, které by způsobily problémy s vyhledáváním webu.

Co je to titulek a popisek stránky a proč jsou důležité pro SEO

Mnoho webových stránek podceňuje sílu vlastního popisu jednotlivých stránek. Obvykle tento detail vůbec neřeší – připravují se tak o možnost vylepšení pozic ve vyhledávačích. WordPress nabízí řadu různých SEO pluginů. Dnes Vám představíme plugin YOAST SEO, který umožňuje vlastní nastavení titulku a popisku stránky.

Na obrázku níže vidíte výsledek našeho webu ve vyhledávání Google. Text Poptávka tvorby webových stránek – Webovky pro firmy je titulkem stránky.

Text pod titulkem je popisek stránky

Vyhledávače při vypočítávání pozic Vaší stránky ve vyhledávání berou v úvahu obsah titulku a popisu. Vyplácí se tedy dát si záležet na vytvoření kvalitního a relevantního titulku a popisku stránky. 

Představme si to na jednoduchém příkladu: 

Řekněme, že provozujete kadeřnictví ve městě Olomouc a vytváříte si stránku ve WordPressu. Do titulku dává nejvíce smysl napsat např. “Pánské a dámské kadeřnictví Olomouc” a do popisku “Provozujem kadeřnictví ve městě Olomouc. Nabízíme ondulace, regenerace vlasů a česání na svatbu.”

Toto je relevantní titulek a popisek: vyhledávač tak pochopí, že má Váš web zobrazovat pokud někdo do googlu napíše klíčová slova Kadeřnictví Olomouc. 

Teď si ukážeme, jaký titulek a popisek je špatně:

Do titulku webu o kadeřnictví v Olomouci napíšete pouze “Úvod”. Jedná se o velice často používanou frázi, která ovšem nemá žádnou vyhledávací hodnotu. Do popisu webu často lidé nic nepíšou a vyhledávač si tak vybere obsah ze stránky, který v mnoha případech vypadá takto: “Vážení návštěvníci, vítáme Vás na našich webových stránkách,..” Takto napsané SEO popisky nenabízejí vyhledávači žádnou relevantní hodnotu, jak stránky zobrazovat.

Nadesignovat si vlastní titulek a popisek stránky je tak velice důležitou součástí kvalitního zobrazování Vašeho webu ve vyhledávačích.

Pokud používáte WordPress, doporučujeme použít ověřený plugin YOAST SEO, který Vám pomůže s napsáním kvalitních titulků a popisků pro Váš web.

Představení YOAST SEO pluginu a jak napsat popisky

Tento plugin patří mezi nejoblíbenější nástroje pro správu SEO optimalizace pro webové stránky postavené na WordPressu. Jeho použití je velice jednoduché a intuitivní. Po instalaci pluginu a jeho aktivaci (nebudeme zde vysvětlovat, jak nainstalovat plugin ve WordPressu, předpokládáme, že uživatel WordPressu má základní povědomí o tom, jak funguje), uvidíte nově v detailu Stránek a Příspěvků možnost změnit Titulek a Popisek webu. Plugin Vám také vizuálně znázorní, jak bude Vaše stránka vypadat ve vyhledávání Google v mobilní a pc verzi.
 
Další výhodou SEO pluginu je upozornění na délku titulku a popisku. Při psaní se Vám postupně zobrazuje barevná čára. Pokud je zelená, Váš text je dostatečně dlouhý. Pokud je čára oranžová, znamená to, že máte text moc krátký a nebo moc dlouhý a vyhledávač ho při zobrazení usekne.
Správné nastavení titulku a popisu Vašich webových stránek hraje důležitou roli v tom, zda budete ve vyhledávačích na dobré pozici oproti Vaší konkurenci. Nebudete-li si vědět rady, můžete nás kdykoliv kontaktovat a rádi Vám poradíme. Při tvorbě webových stránek si dáváme vždy záležet hlavně na správné SEO optimalizaci, ať už jde o web na míru či hotový web.
 
Jak napsat popisek a titulek se můžete podívat v našem instruktážním video návodu:

Jak poznat kvalitní webové stránky?

V dnešním článku se zaměříme na několik rad, jak poznat a udržovat kvalitní stránky, které budou na googlu prosperovat. Kvalitní webové stránky vyhledávač Google posouvá výše a upřednostňuje ve vyhledávání a tedy tímto zvyšuje šanci, že zákazník najde právě Vás.