Webovky pro firmy

UX – neviditelný, ale potřebný prvek

User experience, neboli uživatelská zkušenost, se za posledních pár let vyvinula z opomíjené součásti designu v samostatný obor, který již má své vlastní místo a v mnoha velkých firmách je na user experience (zkratka UX) zaměřeno jedno celé oddělení.

Dozvíte se:

> Vysvětlení pojmu UX
> Reálné použití UX

Doba čtení: 5 minut

Co to ale UX je?

UX, User experience, neboli uživatelská zkušenost je odvětví designu, které se věnuje víc tomu, jak se uživateli s webem pracuje, než tomu co uživatel vidí. Zaměřuje se na to, do jaké míry plní potřeby zákazníka, ale i vlastníka webu. To vše s co největší jednoduchostí. Ve zkratce: Úkolem “UXáka” je, aby byl web jednoduchý na používání a aby plnil cíle, ať už je to poskytnutí služeb, shlédnutí reklamy, prodej nebo jiná konverze.

Možná si myslíte, že je to jenom doplňková disciplína k webdesignu nebo k UI designu, ale kvalita UX designu je možná ještě důležitější, než kvalita UI designu. Je super mít hezkou stránku v moderním stylu, ale když na ní uživatel nemůže nic najít nebo neplní své cíle, tak to končí jen při tom, že je pěkná, ale nepoužitelná.

Tak co ten UX designer vlastně dělá?

UX designer má na starosti několik úkolů. Prvním z nich je UX research, nebo user research. Uživatelský výzkum je systematické zkoumání potenciálních, nebo již existujících uživatelů a zákazníků. Na základě tohoto průzkumu dokáže lépe objasnit, co může uživatel potřebovat a na základě toho přizpůsobit službu.

Mezi další povinnosti UX designéra patří vytváření user personas, neboli uživatelských person, nebo také fiktivních uživatelů. Persona je fiktivní osoba, která je vytvořena na základě uživatelského výzkumu. Tvoří se proto, aby se jednodušeji určila cílová skupina uživatelů a celý proces vývoje webu se směřoval právě na tyto uživatele. V rámci persony se modeluje také chování a potřeby potencionálního uživatele.

Další důležitou součástí jejich práce je vytváření User flows a Wireframe-u. User flows zobrazují a modelují to, jak se předpokládá a jak by se v ideálním případě měli uživatele pohybovat na daném webu. Wireframy jsou zase něco jako náčrtky budoucího webu nebo aplikace. U wireframu se navrhne reálné rozmístění všech prvků. Na základě wireframu se pak dělá vizuální návrh webu.

Samozřejmě toho UX designer dělá mnohem více, toto jsou pouze ty nejdůležitější a nejběžnější činnosti, které vykonává.

Může být UX designer zároveň UI designer?

Samozřejmě, že ano. Je to celkem běžná věc. V dnešní době to stále není všechno vyladěné, a často na pozici UX designéra hledají člověka, který bude dělat všechno. Samostatně UX design oddělení mají převážně velké firmy. Většina UX designéru Vám dokáže udělat taky vizuální návrh webu a někteří šikovnější také logo a celý branding.

Tím se nikoho nesnažím nabádat k tomu, aby hledal designéra, který umí udělat všechno. To určitě ne. Pro firmy, které mají omezený budget, ale uvědomují si důležitost všech prvků designů to může být způsob, jak nějakou tu kačku ušetřit a neztratit výrazně na kvalitě webu.

Závěr

Snad se nám tímto článkem podařilo uvést Vás do tajů UX. Naším cílem bylo ukázat Vám, že je to velmi důležitý aspekt pro úspěšnost Vašeho webu, na který byste neměli zapomínat.
Proč je User experience důležitá

V předchozím článku jsme si probrali, co to vlastně User experience nebo UX vlastně je, kdo je UX designer a co takový UX designer dělá. V tomto volném pokračování předchozího článku se koukneme víc do hloubky na to, jak UX ovlivňuje Váš byznys a proč byste se na to měli zaměřit.