Webovky pro firmy

Proč je User experience důležitá

V předchozím článku jsme si probrali, co to vlastně User experience nebo UX vlastně je, kdo je UX designer a co takový UX designer dělá. V tomto volném pokračování předchozího článku se koukneme víc do hloubky na to, jak UX ovlivňuje Váš byznys a proč byste se na to měli zaměřit.

Dozvíte se:

> Co je to User Experience
> Jak správně postavit web

Doba čtení: 5 minut

Plánování je základ

UX design není vidět. Jeho výsledky se ukážou až používáním. Běžný uživatel nemá ani tušení, co to vůbec je, a že se mu díky tomu podařilo v průběhu pár sekund najít produkt, který hledal a koupit ho.

UX designer je výzkumník a plánovač v jednom. Jeho úkolem je na základě vlastního výzkumu naplánovat to, jak bude web fungovat a jaké bude mít výsledky. Základním kamenem UX jsou user-flows a wireframy.

Dobře navržené user-flows dokáží výrazně vylepšit uživatelský zážitek z Vašeho webu nebo aplikace. Při user-flows jde hlavně o to, že UXák promyslí, jak bude uživatel webem nebo aplikací postupovat. Na základě toho objevit chyby v uspořádaní a návrhu webu a změnit ho tak, aby se uživatel dostal tam, kam potřebuje co nejjednodušeji a s co nejmenším počtem kroků.

Spolu s user-flows se zpracují také wireframy, jelikož jsou na sobě oba návrhy závislé. Wireframe, jak už z překladu “drátěný model” vyplývá, je jakási kostra webu nebo aplikace. Dělají se jak na papír, tak digitálně a reprezentují první reálný pohled na Váš budoucí web. Ve wireframu jsou všechny prvky webu uspořádaný tak, jak budou ve finální verzi. Jediné, co mu chybí, jsou vizuálně stylizované prvky.

Rychlost jako prvek UX

Málokdo si uvědomuje, že velkou roli v uživatelském zážitku tvoří i rychlost, jakou se web načte a jak rychle se uživatel dostane tam, kam potřebuje.

Všichni chtějí všechno rychle. A to platí i o Vašem webu. Podle výzkumu se šance na to, aby zákazník na Vašem webu setrval a vykonal na něm to, co potřebujete – ať už je to koupě produktu nebo objednání služeb, klesá každou sekundou, když musí čekat na načtení webu.

Z onoho výzkumu také vychází, že více než 70% webů má čas potřebný pro načtení kratší než 5 sekund. Každá sekunda nad tímto limitem Vám výrazně zhoršuje UX a pomáhá konkurenci, která má čas pro načtení kratší. Když je cílová věková skupina mladší, čas, po kterém vzdají čekání a odejdou, se ještě zkracuje.

Když si najdete dobrého kódera nebo programátora, dokáže pomocí několika běžně používaných technik snížit čas potřebný pro načtení stránky i o desítky procent, což Vám může přinést obrovskou výhodu oproti konkurenci. Dokonce si za to ani nemusíte připlácet – pro každého dobrého kódera by to měla být součást jeho práce a úplná samozřejmost.

Rychlost není důležitá jen ve formě rychlosti načtení webu. Důležitým faktorem je také orientace na webu a v čase potřebném na vykonání toho, co potřebuje. Uživatel se na webu nesmí cítit, jako když vejde do nového supermarketu, frustrovaný chodí mezi regály a nemůže najít to, co potřebuje. Uživatel by se na webu měl cítit, jako doma, kde dokáže všechno najít v okamžiku.

Závěr

Cílem tohoto článku bylo provést Vás hlavními úskalími vlivu UX designu na Váš web a finálně Vás přesvědčit, že jej potřebujete. Při tvorbě webových stránek se snažíme web navrhnout tak, aby zákazník vždy rychle našel to, co hledá.

UX, UI, Product designer a další

UI, UX, Product a Interaction designer. Kdo se v tom má vyznat? Mnoho lidí, často i designerů se ve všech těch pojmenováních ztrácí. Z každé strany na ně kouká jiné označení designera, často se i samotný designer označuje nesprávně a nazývá se něčím, čím ve skutečnosti vůbec není. Tak si to rozeberme popořadě.