Webovky pro firmy

Co je to webhosting a doména?

V tomto článku Vám krátce přiblížíme základní pojmy týkající se webových stránek – webhosting a doména. Zatímco v případě pojmů jako jsou SSL nebo CAPTCHA zabezpečení se jedná o informace spíše pro zajímavost – porozumění pojmům webhosting a doména je důležité i pro laika vlastnícího webové stránky. Ptáte se, proč je to důležité? Je totiž právě na majiteli stránek, aby si zajistil platbu za webhosting i doménu a věříme, že budete rádi vědět, za co vlastně platíte. V několika následujících odstavcích Vám stručně přiblížíme tyto dva pojmy a můžete se také těšit na detajlnější články, které připravujeme dále. Bude se jednat o článek zvlášť zaměřený na hosting – výběr poskytovatele, možnosti hostingů a důležité informace o hostingu a jeho platbě. Následně můžete čekat článek také o doméně – možnosti domén, výběr vhodné domény a další zajímavosti.

Doba čtení: 7 minut

Co je to webhosting?

Podnikáte a rádi byste své služby prezentovali potencionálním zákazníkům? Vedete zájmový klub či kroužek a chcete se podělit se světem o Vaše úspěchy? A nebo máte jakýkoliv jiný důvod zviditelnit se na internetu? Jak se na ten internet ale dostat?

Na internet se dostanete právě pomocí webových stránek s požadovaným obsahem. Webové stránky pak mohou být na internetu v případě, že jsou uloženy na serveru (síti počítačů), odkud se načítají a zobrazují pak všem uživatelům internetu. Můžete mít vlastní server, ale pro větší prostor, rychlost, bezpečnost je lepší využít služeb profesionálních poskytovatelů. Firmy nabízející webhosting mají obvykle k dispozici mnohem více prostoru a silnější zázemí pro poskytování kvalitních služeb.

Webhosting je pak tedy určitý prostor, kde Vaše stránky uložíte a kde si je také budou návštěvníci prohlížet. Platba za webhosting je pak platba za pronájem prostoru pro data.

Co je to doména?

Doména je adresou místa, kde je Vaše webová stránka uložená. Doména a webhosting patří k sobě, ale nejsou na sebe nijak vázané. Doménu – adresu Vašeho webu – si můžete zvolit podle Vašich potřeb.

Líbí se Vám mojepodnikani.cz nebo raději využijete mojepodnikani.com? Záleží to čistě na Vás. Můžete tedy klidně využívat český webhosting a k tomu zahraniční doménu .com a naopak. Avšak i volba domény má svá omezení.

Prvním z nich je skutečnost, že musí být jedinečná. Je to podobné jako s e-mailem – pokud už HonzaNovak@seznam.cz existuje, nemůžete mít stejný e-mail i přes to, že se tak jmenujete. Stejně tak pokud už někdo jiný využívá např. doménu www.stavbynovak.cz – nemůžete využít stejnou doménu i přesto, že jste také pan Novák, který provádí stavby.

Druhé omezení pak vidíme spíše v logickém uvažování – název Vaší domény by měl co nejlépe vystihovat téma Vašich webových stránek. Nedává smysl registrovat si doménu mojekadernictvi.cz pro stavební firmu.

Třetí omezení zatím spočívá v tom, že zatím není možné registrovat doménu s českými diakritickými znaménky – háčky a čárky. Uživatelé o tuto možnost nejeví výrazný zájem a tak tuto možnost na českých doménách .cz zatím nenalezneme.

Platba za doménu je pak platbou za pronájem adresy pro Vaše webové stránky – doménu nevlastníte navždy, ale pouze po dobu, kdy za doménu platíte. – Ostatně stejně jako webhosting (prostor pro Váš web) můžete využívat pouze po dobu, kdy jej máte zaplacený – není Váš navždy.

Přibližme si tyto pojmy na příkladu

Pojďme si ještě problematiku pojmu doména a webhosting přiblížit na příkladu z běžného života. Co tyto pojmy znamenají?

Představte si panelový dům s několika byty v ulici Panelová 10, město Panely, PSČ 100 10.

Dům představuje počítačovou síť, která zajišťuje webhosting. Jednotlivcům pak webhostingová společnost (majitel domu) pronajme prostor k využítí (byt). Adresa domu Panelová 10 představuje doménu např. www.panelova.cz.

Váš byt můžete využívat s různými výhodami, ale nemusíte řešit péči o dům jako celek. Můžete například mít k pronájmu bytu prostorný sklep, krásný balkón. Všechny byty tento bonus nemusí mít a tak to může být právě důvod, proč se rozhodnete pro dům v ulici Panelová.

Stejně tak poskytovatel hostingu Vám může nabízet například e-mailovou schránku na vlastní doméně, velký prostor pro fotografie a další bonusové služby. Zároveň na Vás neleží starosti se zabezpečení webových stránek, opravy počítačové sítě, údržba a podobně.

Dům představuje počítačovou síť, která zajišťuje webhosting. Jednotlivcům pak webhostingová společnost (majitel domu) pronajme prostor k využítí (byt). Adresa domu Panelová 10 představuje doménu např. www.panelova.cz.

Váš byt můžete využívat s různými výhodami, ale nemusíte řešit péči o dům jako celek. Můžete například mít k pronájmu bytu prostorný sklep, krásný balkón. Všechny byty tento bonus nemusí mít a tak to může být právě důvod, proč se rozhodnete pro dům v ulici Panelová.

Majitel domu zajistí údržbáře a uklízečku, kteří o dům pečují. Není Vaší starostí, že je povolené zábradlí na chodbě či rozbitý vypínač. Vy pouze nedostatky nahlásíte a majitel právě prostřednictvím odborníků tyto problémy napraví.

Stejně tak poskytovatel webhostingu zajistí technickou podporu, které se stará o webhosting, jeho zabezpečení a podobně. V případě problémů se servery (sítí počítačů, kde „bydlí“ Vaše webové stránky) vyšle technika, který problém opraví. Zajišťuje také pravidelné kontroly a údržbu.

Opravy v bytě, nákup nového nábytku nebo vymalování pokojů je už obvykle Vaší starostí. A stejně tak redesign webových stránek nebo úprava textů není prací pro poskytovatele webhostingu. Tyto služby si zajistíte sami například prostřednictvím odborníků v oblastní tvorby webových stránek.

A na vás jako nájemníkovi – majiteli webhostingu a domény je už pouze milá „povinnost“  užívat si poskytovaných služeb – prostoru pro Vaše webové stránky s vlastním prostorem a adresou. Připomínáme, že vlastní postor představuje webhosting a adresa pak doménu. Vaše webové stránky potřebují obě služby, které se objednávají obvykle odděleně, ale není možné mít webové stránky bez jedné z nich.

Jak by se žilo v domě bez adresy?

A k čemu je Vám adresa, když nemáte prostor, kam uložit své věci a kde bydlet? Jedno bez druhého nemá smysl mít. V případě webových stránek to také není možné. Musíte mít zakoupený webhosting i doménu. Je také důležité si ohlídat, aby obě položky byly vždy včas zaplaceny na další rok. Jaké obtíže Vám může přinést opožděná nebo zapomenutá platba? Toto a mnohem více se dozvíte se v příštích článcích, které se budou zaměřovat zvlášť na webhosting a zvlášť na doménu.

Závěr

Doufáme, že Vám náš článek pomohl blíže pochopit pojmy webhosting a doména a dozvěděli jste se třeba i něco nového. Pochopení toho, co je to doména a co webhosting Vám pomohou zorientovat se ve světě webových stránek a až se příště setkáte s těmito pojmy, vzpomeňte si na náš dům s byty k pronájmu v ulici Panelová 10.

Jak poznat kvalitní webové stránky?

V dnešním článku se zaměříme na několik rad, jak poznat a udržovat kvalitní stránky, které budou na googlu prosperovat. Kvalitní webové stránky vyhledávač Google posouvá výše a upřednostňuje ve vyhledávání a tedy tímto zvyšuje šanci, že zákazník najde právě Vás.