Webovky pro firmy

Co je to doména?

Již dříve jste si na našem webu mohli přečíst o tom, co je to webhosting a doména v krátkém úvodním článku k tomuto tématu. Pokud si budete chtít tyto základní informace osvěžit, článek naleznete zde. Dnes bychom se rádi věnovali podrobněji doménám a užitečným radám, které se Vám mohou hodit třeba při volbě domény právě pro Vaši webovou stránku.

Dozvíte se:

> Základní pojmy domén
>Co je to DNS a doména
> Jak vybrat a objednat doménu

Doba čtení: 8 minut

Základní pojmy

Jak jsme zmiňovali v našem úvodním článku, doménu si můžeme představit jako adresu místa, kam uložíme naši webovou stránku. Například právě se nacházíte na webové stránce www.webovkyprofirmy.cz – toto doménové jméno Vás navede přesně na tuto stránku a nikam jinam. Stačí tuto adresu zadat do internetového prohlížeče a jste zde. K doménám se také obvykle váže e-mailová adresa, v našem případě e-mailová info@webovkyprofirmy.cz je adresou pro e-mailovou komunikaci a je vázaná k naší doméně.

Informace o doménách můžete vyhledat na stránkách www.nic.cz, kde stačí hledanou doménu zadat do pole vyhledávání. Zde naleznete různé informace o doméně – například jejího majitele, datum expirace a podobně.

DNS a domény

Zabrouzdejme společně na chvíli do technického světa domén. Doména tak, jak ji známe z běžného uživání (například naše webovkyprofirmy.cz) je vlastně takovým krycím jménem pro jedinečnou IP adresu, na které se nachází daná webová stránka. Počítače hledají danou stránku právě pomocí těchto IP adres. Starší zápis IP adresy známe v podobě oddělené tečkami (např. 217.31.201.43), v novějším provedení se jedná čísla a písmena oddělené dvojtečkami (např. 2001:200:8002:203:47ff:fea5:3085). 

Tento systém je efektivní pro počítače, ale pro běžné uživatele jsou náročné k zapamatování a uživání, a zde právě přichází na řadu DNS. DNS, tedy Domain Name System, můžeme volně přeložit jako systém pro pojmenovávání domén. Už v tomto názvu cítíme, jak nám tento systém pomáhá. DNS přiřazuje k IP adrese určité symbolické jméno (jméno domény) a toto jméno právě pak využívají uživatelé pro vyhledání konkrétní webové stránky.

Celý tento systém je samozřejmě o něco komplikovanější, ale pro základní pochopení souvislosti pojmů DNS a doména si vystačíme se základy. DNS spojuje název domény tak, jak jej známe (www.webovkyprofirmy.cz) s jeho podobou v IP adrese, kterou zase zná počítač. 

Když tedy uživatel zadá požadavek pro zobrazení dané webové stránky, počítač se „zeptá“ DNS serveru pod jakou IP adresou danou stránku najde, aby ji mohl zobrazit. Tuto zjednodušenou myšlenku si také můžete prohlédnout na naší ilustraci níže.

Výběr správné domény

Vybrat správný název domény je velice důležité a je třeba tomuto úkolu věnovat velkou pozornost. Název domény se bude skládat ze dvou částí. První částí je název (například webovkyprofirmy) a druhou částí je koncovka (například .cz nebo .com a tak dále), kterou si zvolíte. 

Výběr názvu domény

Volba názvu domény pro Vaše webové stránky by se měla řídit několika následujícími pravidly: 

  1. název musí být jedinečný
  2. měl by vyjadřovat obsah Vašeho webu
  3. název by měl být snadno zapamatovatelný a spíše kratší
  4. vyberte si název, který se nebude snadno plést nebo nebude zaměnitelný s jiným existujícím webem

Pojďme si tyto body probrat detailněji. První bod je jednoznačný. Není možné mít stejnou adresu webových stránek s jinou, která už existuje. Pokud máte firmu, která se jmenuje „Moje Firma XYZ“ a chcete si koupit doménu www.mojefirmaxyz.cz a zjistili jste, že tuto doménu již vlastní někdo jiný – nemůže si zkrátka pořídit doménu se stejným názvem. Existují zde ale 2 možnosti, které mohou tento problém vyřešit, pokud opravdu chceme mít název své firmy jako název webových stránek. 

První řešení je ověřit si, zda tyto stránky skutečně fungují jako propagace firmy – pokud ano, je pravděpodobné, že daný podnikatel se své domény nebude chtít vzdát. Existují ale také případy, kdy lidé zakoupí domény pouze pro účel následného přeprodání případným zájemcům a zde může přijít Vaše chvíle a můžete od současného majitele toto doménové jméno odkoupit. 

Druhým řešením může být volba jiné koncovky. Nemůžete tedy mít webové stránky www.mojefirmayxz.cz, ale je možné, že si můžete koupit doménu pro www.mojefirmaxyz.com. V tomto případě je ale třeba zvážit, že tato výrazná podoba v názvu nemusí být dobrá pro Vaše podnikání. Pro české uživatele bude totiž nejčastější automatickou volbou právě koncovka .cz (v současné době máme přes 1 400 000 webů právě s koncovkou .cz). Může se pak stát, že si lidé zapamatují (z telefonické komunikace, z reklamy a tak podobně) název Vaší firmy Moje Firma XYZ, ale už zapomenou informaci o koncovce .com a místo Vás navštíví stránky Vaší konkurence. A to není žádoucí.

Jak jsme tedy zmínili dále, je dobré, aby doména výstižně popisovala Vaše podnikání a ideálně tedy byla názvem Vaší firmy či obsahovala název oblasti, ve které podnikáte nebo zkrátka jen dobře vystihovala obsah stránek. Není ale nutné se tohoto pravidla držet za každou cenu. Tak, jak jsme si uvedli na příkladu výše – v případě, kdy by bylo možné, že Vaši potencioální návštěvníci si Vás budou plést s konkurencí, je lepší se takovéto shodě vyhnout a zvolit jiný název.

Také bychom se ještě krátce měli vyjádřit k bodu, který zmiňuje jednoduchost zapamatování dané adresy. Je třeba mít na paměti, že název Vaší domény budete jistě využívat pro svou prezentaci. Natisknete ho na vizitky, nalepíte na firemní vozy či umístíte na reklamní plochy. Je třeba myslet na to, že v případě reklamní plochy, může mít potencionální zákazník, kterého Vaše reklama zaujme pouze několik vteřin (průjezd ulicí autem) pro zachycení názvu Vašich webových stránek tak, aby si Vás mohl později vyhledat. V případě, že Vaše webové stránky pro „Moje firma XYZ“ jsou vtipně upraveny do domény www.xmojeynejzfirma.cz, je možné, že si daný název nezapamatuje správně nebo jednoduše někde udělá chybu a už Vás tento potencionální zákazník nenajde.

Výběr koncovky domény

Jak jsme již zmiňovali výše – v rámci České republiky je nejčastější volbou koncovka „.cz“, která vlastně napovídá, že se jedná o webovou stránku z České republiky. Existuje ale mnoho dalších variant, které můžete využít. A je pouze na Vás, kterou variantu zvolíte. Možností je skutečně mnoho a pohybují se od tradičnějších jako jsou .cz, .com, .eu až k velice originálním koncovkám typu .cafe, .shop a tak dále. 

V případě originálních koncovek typu .cafe je třeba mít na mysli, že může být velká část potencionálních návštěvníků, která bude touto koncovkou zmatena a budou si myslet, že jste na vizitku zkrátka třeba zapomněli dopsat .cz a místo vyhledávání www.ukocicky.cafe se budou snažit Váš název doplnit o „chybějící“ kousek a budou vyhledávat www.ukocicky.cafe.cz. Tímto může opět docházet k omylům při hledání právě Vaší webové stránky.

Objednáváme doménu a jak na to

Úspěšně jste zvládli vybrat si vhodnou doménu právě pro Vás a je tedy na čase si ji objednat. Nejjednodušší způsob, jak si doménu objednat je přes administrativu Vašeho webhostingu. Níže Vám v příkladu ukážeme, jak objednávka vypadá přes náš webhosting Wedos.

Objednání domény se sestává z 6 kroků, které si níže ukážeme. V prvním kroku vyplníme název domény, zvolíme dobu, na jakou chcete doménu registrovat. V případě, že objednáváme přes náš webhosting – není tedy třeba jej již objednávat a zatrhneme první možnost z volby webhostingu. Zatrhneme také všechny 3 boxy ve spodní části a můžeme pokračovat dále.

Pokud (jako my v našem příkladu) zvolíte již doménu, která registrována, webhosting Vás na toto upozorní a nedovolí Vám pokračovat v objednávce.

Ve druhém kroku Vás webhosting sám upozorní, že pokud daným volbám nerozumíte, máte ponechat to, co je zde už nastaveno. Seznámíme se tedy s podmínkami, zatrhneme políčko a pokračujeme dále.

V případě, že jste přihlášeni ve své administraci hostingu, přecházíme rovnou do 4 kroku a vyplníme kontaktní údaje.

V následujícím – to znamená pátém – kroku vyplníme fakturační údaje. Jedná se o údaje, které budou následně uvedeny na fakturách za doménu, které budete pravidelně platit, aby daná doména mohla být stále Vaše. Opět zatrhneme všechna políčka ve spodní části stránky a pokračujeme k poslednímu kroku.

V posledním kroku si můžete překontrolovat všechny Vámi zadané informace a dokončit objednávku. Po dokončení objednávky Vám bude vystavena faktura s výzvou k platbě, kterou obdržíte na Vámi zvolený e-mail. Zbývá už tedy jen fakturu uhradit a je hotovo.

Shrnutí na závěr

V dnešním článku jsme se dozvěděli něco více o doménách. Už víte, že doména je takovou přezdívkou pro jedinečnou IP adresu, na které se nachází daná stránka. Doménová jména existují právě pro zjednodušení zapamatování a vyhledání dané webové stránky uživatelem. I proto je dobré název domény volit tak, aby byl dobře zapamatovatelný a vystihoval obsah dané stránky. Každé doménové jméno má také svou koncovku a pro uživatele v České republice bude většinou nejpřirozenější koncovka .cz, protože je nejběžněji užívaná. A na závěr jste určitě zjistili, že registrace domény například přes webhosting Wedos je velice jednoduchá. 

V příštím článku se můžete těšit na podrobnější pohled na to, co je právě ten webhosting.

Co je to webhosting a doména?
V tomto článku Vám krátce přiblížíme základní pojmy týkající se webových stránek – webhosting a doména. Zatímco v případě pojmů jako jsou SSL nebo CAPTCHA zabezpečení se jedná o informace spíše pro zajímavost – porozumění pojmům webhosting a doména je důležité i pro laika vlastnícího webové stránky.