Webovky pro firmy

CAPTCHA – nejste robot?

Co je to vlastně CAPTCHA? Jedná se o zkratku z anglického Completely Automated Public Turing test to Tell Computers and Human Apart – tedy C A P T C H A. Do češtiny pak tento název můžeme volně přeložit jako „Plně automatizovaný veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“.

Dozvíte se:

> Co je to CAPTCHA
> Historie a vývoj antismamu
> Budoucnost CAPTCHA

Doba čtení: 7 minut

Turingův test

Byl navržen Alanem Turingem, britským zakladatelem moderní informatiky, matematikem a logikem. Vytvořil pokus k ověření, zda by stroj mohl myslet a působit jako člověk. Testu se zúčastní stroj (počítač) a člověk. Úkolem zadávajícího je na základě odpovědí na dané otázky odlišit, zda odpovídal člověk či stroj. Stroj testem prošel úspěšně v případě, kdy zadávající nedokáže určitě kdo je kdo.

K čemu nám slouží?

Určitě to znáte – snažíte se přihlásit do svého uživatelského účtu či stáhnout soubor a objeví se požadavek na přepsání kódu, vyznačení zadaného předmětu na obrázku nebo jiný úkol podobného rázu. Splníte úkol, ale ne… udělali jste chybu. Tak znovu. Proč nás tímto vůbec obtěžují? Důvod je jednoduchý – zabezpečení proti útokům umělé inteligence.

Zjednodušeně je CAPTCHA úkol, jehož vyřešením prokážete, že jste člověk. Ideálně totiž počítač či bot není schopen daný úkol vyřešit. Využívá se jako bezpečnostní opatření k tomu, aby pouze „lidští uživatelé“ mohli provést určité akce (např. přihlášení do uživatelského účtu, odeslání formuláře nebo stažení souboru). Cílem je zabránit spamovacím programům provést danou akci a ochránit tak majitele webových stránek, jejich e-mailové schránky a webové stránky samotné před nežádoucími aktivitami.

 

Tento druh počítačové ochrany je v dnešní době naprosto běžná a nutná součást webových stránek. Chráníte svůj počítač pomocí antivirového programu? Stejně tak je potřeba chránit Vaše webové stránky pomocí CAPTCHA.

Před čím nás tedy chrání?

CAPTCHA chrání Váš e-mail před spamem (skrze nechráněný online poptávkový formulář dokáže „nepřátelská umělá inteligence“ odeslat stovky e-mailů denně) a viry. Uživatelské účty chrání před neoprávněným přihlášením. Zabraňuje také tzv. „dictionary attacks“ – jedná se o útoky hackera (programu), který metodou pokus – omyl zkouší odhalit Vaše přihlašovací údaje a získat přístup do Vašeho uživatelského účtu. Zamezuje opakovanému online hlasování a tímto zvýhodnění či znevýhodnění jedné strany. V neposlední řadě zabezpečuje Vaše stránky před spamováním v komentářích, pokud návštěvníkům komentáře umožňujete.

Proč je CAPTCHA těžší a těžší?

S rozvojem v oblasti informatiky a umělé inteligence je stále těžší vymyslet test, který by počítačový program nedovedl vyřešit. Většina CAPTCHA testů je postavena na rozlišování textu či obrázku. A právě v této oblasti vývojaři různých programů v posledních letech umělou inteligenci zdokonalují do takové míry, kde tyto úkoly počítač zvládá řešit téměř bez problémů.

 

Společnost Google provedla v roce 2014 experiment, kde postavila proti sobě počítač k odhalování algoritmů a člověka. A s jakou úspěšností? Neuvěřitelných 99,8% proti 33% úspěšnosti v plnění úkolů – avšak 99,8% úspěšnost patřila právě počítači. Na základě údajů z toho výzkumu právě společnost Google začala pracovat na novém přípstupu ke CAPTCHA ochraně. Více se o tomto tématu můžete dočíst v našem dalším článku.

Závěr

Příště, až uvidíte někde na webu CAPTCHA ochranu, nezlobte se, že Vás zdržuje. Je velmi důležitá pro ochranu v online světě. I my využíváme při tvorbě webových stránek tento typ ochrany. Najdete ji v poptávkovém formuláři, který využíváme při tvorbě webových stránek a narazíte na ni také při přihlašování do admistrace Vašeho webu. To vše pro bezpečnost Vás i Vašich návštěvníků a potencionálních zákazníků.
CAPTCHA a její současný vývoj

V předchozím článku jsme se zabývali tím, co vše se skrývá za pojmenováním CAPTCHA. Pochopili jsme význam této zkratky a popsali jsme, že se jedná o cenný ochranný mechanismus v boji proti různým podvodníkům – ať už je jejich cíl jakýkoliv. Může se jednat o získání přihlašovacích údajů, zahlcení e-mailu či komentářové sekce spamy či k podvodné zvýhodňování jedné strany v online hlasování.